لترپرس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

لترپرس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

همه آنچه که باید در مورد لترپرس بدانید!
همانطور که می دانید، امروزه با گسترش روزافزون تکنولوژی در حوزه صنعت چاپ، ما انواع مختلف روش های چاپ را در اختیار داریم.
در میان روش های مختلف چاپ، لترپرس یکی از نمونه های چاپ است که نه تنها قدیمی بوده بلکه از امتیاز خیلی خوبی هم برخوردار است.
در واقع لترپرس یکی از بهترین، پرمخاطب ترین و قدیمی ترین روش چاپی در سال 1970 می باشد که به عنوان روش چاپی برجسته هم شناخته شده است.
شاید در حال حاضر خیلی از افرادی که سالها قبل در زمینه چاپ و تبلیغات فعالیت می کردند، لترپرس را به عنوان چاپ برجسته می شناسند.
از این رو پرکاربرد، با کیفیت و مشتری پسند می باشد! کم کم که روش های دیگر چاپ همچون: دیجیتال، سیلک و افست به کار آمد، نقش لترپرس قدری کمرنگ تر شد، به گونه ای که اساس کار روش های چاپی صرفا به دلیل سرعت بیشتر آنها نسبت به روش لترپرس است ، حداکثر تیراژ در ماشین های لترپرس 5000 برگ در ساعت بیشتر نمی باشد .
از این رو امروزه ممکن است کمتر اسم روش لترپرس به گوشتان خورده باشد.

 

لترپرس چیست و در کجا کاربرد دارد؟

چاپ لترپرس به یک چاپ قدیمی و با کیفیت گفته می شود در این روش با استفاده از یک صفحه که طرح یا حروف ما روی آن قرار گرفته و بعد از آغشته شدن به جوهر روی سطح ما می نشیند.
انواع ماشین های موجود برای لترپرس :
• فرم‌ چاپ‌ و‌ سطح‌ چاپ‌شونده‌ هردو‌ روی‌ صفحه‌ تخت‌ قرار‌ دارند‌ (platen)
• فرم‌ چاپ‌ روی‌ سطح‌ تخت‌ و‌ سطح‌ چاپ‌شونده‌ روی‌ سیلندر‌ قرار‌ دارد (flatbed)
• فرم‌ چاپ‌ و‌ سطح‌ چاپ‌شونده‌ هردو‌ روی‌ سیلندر‌ قرار‌ دارند (rotary)

 

بد نیست بدانید که امروزه بیشتر دستگاه های لتر پرس برای تیغ زدن کارهای چاپی استفاده میشوند.

عکس دستگاه لتر پرس

اجزای دستگاه لتر پرس

 

همانطور که در تصویر بالا یک دستگاه لترپرس را میبینید در زیر به تشریح قسمت های مختلف آن میپردازیم
1- محل قرار گیری قالب یا تیغ : قالب در محل شماره یک که در تصویر بالا مشخص شده است قرار میگیرد
2-محل قرار گیری کاغذ : کاغذ ها در این محل قرار میگیرند
3- خروجی : کارهای آماده شده در این قسمت از دستگاه خارج میشوند.


کارکرد لتر پرس به صورت ساده

به صورت خلاصه ابتدا قالب در جای خود نصب میشود و همچنین کاغذ یا مقوا در محل خود قرار میگیرند.
بعد از روشن شدن دستگاه کاغذ ها از بالا به صورت نیم دایره و قالب از زیر دیر وسط دستگاه به هم برخورد میکندد
و در نهایت کاغذ از دستگاه خارج میشود.

 

مرکب و سیستم مرکب رسانی ماشین لترپرس چه ویژگی هایی دارند؟

به خاطر ویسکوزیته مرکب لترپرس و این نکته که برای انتقال مرکب از طریق کلیشه های خشک لترپرس، به نوردهای لاستیکی قابل ارتجاع نیاز است،سیستم مرکب رسانی و مرکب مورد استفاده در لترپرس و اصول خشک کنی مرکب در این روش شبیه چاپ افست است.


پلیت‌ های‌ لترپرس‌ از‌ چه‌ جنسی‌ ساخته‌ شده‌ ‌ و‌ به‌ چه‌ روشی‌ تهیه‌ می‌شوند؟
با‌ اینکه‌ هنوز‌ از‌ پلیت‌های‌ فلزی‌ برای‌ چاپ‌ لترپرس‌ استفاده‌ می‌شود‌ اما‌ استفاده‌ از‌ پلیت‌های‌ فتوپلیمری‌ متداولتر‌ است‌ که‌ تفاوت‌ اساسی‌ این‌ پلیت‌ها‌ با‌ پلیت‌های‌ چاپ‌ فلکسو‌ در‌ سخت‌تر‌ بودن‌ آنهاست.‌ برای‌ تهیه‌ پلیت‌ فوتوپلیمری،‌ اشعه‌ فرابنفش‌ را‌ از‌ طریق‌ یک‌ فیلم‌ نگاتیو‌ واسط‌ به‌ پلیت‌ تابانده‌ و‌ در‌ نهایت‌ با‌ ظهور‌ و‌ شستشو،‌‌ پلیت‌ نهایی‌ تولید‌ می‌شود.‌ ‌ از‌ جمله‌ این‌ روش‌ها‌ به‌‌NAPP و‌‌Nyloprint می‌توان‌ اشاره‌ کرد.


چگونه با استفاده از سیستم چاپ لترپرس بر روی فلز نیز می توان چاپ کرد؟

از چاپ لترپرس افست (Offset Letterpress) برای چاپ روی قوطی های نوشیدنی و ورقه های فلزی استفاده می شود. مزیت این روش انتقال رنگ های مختلف تصویر طراحی شده برای چاپ از سیلندر چاپ به لاستیک افست است. یک تصویر یک به یک از طرح روی کلیشه، بر لاستیک نقش می بنددو سپس به بستر چاپ شونده انتقال داده می شود.
که در انواع کاربردها، نظیر: تیغ زنی، سفارشات برجسته و همچنین طلاکوب مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه چاپ لترپرس


چاپ به وسیله لترپرس به 4 دسته زیر تقسیم بندی میشود که به اختصار هر کدام را توضیح خواهیم داد:


1- روش برجسته :
روش چاپ برجسته را به نام چاپ کتاب و یا لترپرس هم نام می برند .


2- روش گود : در این روش 2 حالت چاپ داریم
• دستی
• مکانیکی
چاپ گود دستی : مراحل اجرای چاپ گود در شکل به اختصار نشان داده شده است. مقطع عرضی فرم (پلیت) چاپی بدون مرکب است. فرم مرکبی شده است. در شماره مرکب اضافی توسط تیغه (راکل) پاک میشود. در شماره توسط فشار زیاد پرس، مرکب از گودی ها به کاغذ منتقل و عمل چاپ انجام میشود .
چاپ گود مکانیکی : در این شیوه که به نام هلیوگراور نیز معروف است، فرم چاپی روی سیلندر مسی به روش شیمیایی حکاکی و سپس آب فلزکاری میشود (آب کُرم). این چاپ را به سبب استفاده از تیغه پاک کننده مرکب از روی سیلندر، چاپ گود راکلی نامیدهاند.


روش غربالی (اسکرین)
ین روش چاپی به نامهای چاپ توری، به معنی چاپ از روی توری، چاپ شابلونی یا غربالی نیز نامیده میشود. در این شیوه تصویر مورد نظر از روی توری به کاغذ منتقل میشود. از اینرو تصویرگیری از فرم صورت نمیگیرد بلکه انتقال تصویر از توری به کاغذ است. به همین دلیل تصویر روی توری درست به همانگونه که هست به کاغذ منتقل میشود. بنابراین اگر فرم خوانا باشد چاپ هم خوانا خواهد شد .

3- روش مسطح (لیتوگرافی)
مهمترین روش چایی در چاپ غیر مستقیم است . در این روش فرم چاپی کاملا صاف به نظر میرسدکه به همین دلیل هم ، چاپ صاف را چاپ تخت نامیده اند .
جالب است بدانید پدر صنعت چاپ، گوتنبرگ، روش لترپرس را به عنوان اصلی ترین و اولین روش چاپ معرفی کرده است چرا که این روش به صورت فوق العاده کاربردی برای چاپ حروف مورد استفاده قرار می گرفت و نقش بسیار مهمی را در صنعت چاپ ایفا می کرد.
همچنین از لترپرس در کارهایی همچون: پرفراژ زنی، قالب زنی و برجسته کاری استفاده می کنند.
بنابراین این روش عموما برای افرادی که کارهایشان نیاز به خط تا و یا حروف چینی دارند، به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر ویژگی های این روش منحصر به فرد اینست که می توانید از آن به عنوان قالب زنی هم استفاده نمایید که بسیار در اولویت است.


مزیت های روش لتر پرس :

• خوانایی متن روی کاغذهای بدون پوشش (uncoated)
• جلوگیری از بین رفتن کاغذ حتی با وجود توقف های زیاد


محدودیت هایی که در استفاده از لتر پرس وجود دارد :

• هزینه پلیت لترپرس نسبتا زیاد است .
• سرعت‌ چاپ‌ نیز‌ نسبت‌ به‌ افست‌ پایین‌ است.
• کیفیت چاپ نوانس های (شفافیت رنگ) رنگی در مقایسه با چاپ افست بسیار ضعیف است که از درشت بودن ترام ها(پیکسل) در این روش ناشی می شود .
و در پایان این نکته را میتوان گفت که دستگاه های لترپرس امروزی که با همین نام نیز در بازار معرفی میشوند بیشترین کاربرد را در تیغ زدن و ایجاد خط تا دارند.

 

 


برچسب ها :


نظرات

ارسال سوالات و نظرات

دسته بندی موضوعات